novinka

Yamaha

Další velkou firmou na našem trhu je Yamaha. Ta sice byla v letošním roce na novinky poněkud skoupá, nicméně už v tak dost široké nabídce je stále co inovovat a nabízet stále nové a nové. Příznivci ani v tomto roce tedy určitě nebudou zklamáni. Jednoznačným trhákem Yamahy letošní sezóny je těžkotonážní chopper Road Star Warrior. Ten si vcelku jednoznačně vybojoval ve své kategorii titul motocykl roku a vzbuzuje po právu velký obdiv. Srdcem tohoto drobečka je čtyřdobý vzduchem chlazený dvouválec do V s rozvodem OHV o objemu 1670cm3. Údaj max. výkonu a kroutícího momentu výrobce zatím neudává asi proto , aby se někomu neudělalo rušno v textilu ještě dřív, než si to s tímto bojovníkem rozdá naostro. Na druhou stranu udávaná hmotnost 275kg je na takto velkoobjemový stroj velice přijatelná. Nízkou hmotnost má na svědomí všudy přítomný hliník, se kterým konstruktéři opravdu nešetřili, a zlobit se za to určitě nebudeme. Motor drží nad silnicí dvojitý kolébkový hliníkový rám a přední vidle Kayaby typu Upside Down o průměru 41 mm, která je prý sportovně naladěna. Každopádně počítejte s přesným elektronickým vstřikováním paliva a dvěma zapalovacími svíčkami na válec. Převodovka je pětistupňová. Záležitostí dnes již ne zcela obvyklou je převod hancím řemenem. Tento chopper je v nabídce za 488 872 Kč.

Další novinkou ze stáje Yamaha je nová R6. Ta zaujme především novým a extrémně tuhým hliníkovým rámem, který je vyráběn novou technologií lití hliníku pod tlakem – CF (controlled Filling-řízené plnění). Nový rám je díky tomu lehčí a až o 50% tužší . Vyznačuje se také podstatně nižším počtem svárů z původních 16 má nový rám pouze 2. Budoucí majitelé se mají tedy, co se jízdních vlastností týče, na co těšit. Bezvýznamné nejsou ani designové úpravy a to je myslím také dobrá zpráva. Nové R6 to rozhodně sluší. Prodávat se bude za 314 219 Kč.

Lehčích technologických změn se dostalo v letošním roce i cestovně naladěnému FJR 1300, které je nyní nabízen i z ABS. Příznivce speciálů jistě potěší nová YZ450F a WR450F. Ze skútrů se pak v nabídce výrobce objevily novinky dvě, a to Majesty 180 a Versity 300. Prvně jmenovaný je optimálním řešením do města, kde vyniknou především jeho schopnosti jako lehkého a prostorného pomocníka. To vše při zachování dostatečného výkonu a ovladatelnosti čtyřdobého kapalinou chlazeného jednoválce. Cena byla stanovena na 129 280 Kč. Druhou novinkou je zcela nový maxi skútr Versity 300. Ten je určen již náročnějším jezdcům, kteří na něm mohou vyrazit téměř kamkoliv. Jeho devizou je tedy zcela určitě lehká ovladatelnost, komfort cestování a poměrně slušný akční rádius. To vše při zachování slušné ochrany proti rozmarům počasí a parametrech srovnatelných s většími motocykly. Cena Versity 300 je 169 000Kč.