novinka

Kawasaki

Kawasaki pro letošní rok obohatila svoji nabídku celkem o šest nových modelů. O nejvíce pozornosti se bez debat postaral naháč Z1000 a nová generace osvědčené řady NINJA ZX-6R, která má navíc i ostřejší variantu RR. Nabídku novinek doplňuje navíc nový velkotonážní cruiser VN1600 a dvojice motokrosových speciálu KX 125/250.

Především prvně jmenovaná Z1000 je asi největší novinkou Kawasaki pro letošní rok. Tento naháč působí opravdu agresivně. Ostře řezané rysy přední masky a nádrže jen podtrhuje poněkud futuristicky vyhlížející centrální budík a čtveřice nerezových koncovek nažloutlé barvy. Zadní část zdobí přesně podle trendu doby svítilna z LED diod, která plně kopíruje ostře zkosený tvar zadní kapotáže. V základním barevném provedení samozřejmě nemůže chybět typická zelená a jako další alternativu můžete očekávat oranžovou a dle mého názoru asi nejhezčí černou v kombinaci s červeným sedlem. Co se techniky týče, srdce Z1000 vychází z ZX-9R, ale vše bylo náležitě pozměněno. Kromě zvýšení objemu bylo implementováno i elektronické vstřikování paliva a proběhla řada dalších zásadních změn. Motor je uložen v trubkovém rámu. Z devítky pochází také zadní odpružení a lehce upravená převodovka. Vodou chlazený čtyřvál dosahuje výkonu 94kW (127k) a to je při celkové hmotnosti 198 kg na naháče myslím vcelku slušná hodnota. Z1000 je v nabídce za 329 000 Kč.

Z trochu jiného soudku je nová generace supersportu NINJA ZX-6R/RR. Rozdvojená osobnost potkala v tomto roce i tento Supersport. Zatímco pro závodníky se představila nabroušená verze v zeleném provedení a řádné objemové kategorii 599 cm3, pro zbytek světa pak verzi s objemem 636 cm3, která si se svými 125 k o svůj obdiv říká neméně razantně. Modely se liší v zásadě pouze objemem. Nejzajímavější změnou je zřejmě použití vstřikovací jednotky. Změny prodělal i motor, který se v mnoha ohledech vzhlédl přímo na závodním okruhu. Za pozitivní lze považovat u obou verzí nové uchycení čtyřpístkových třmenů, či použití přední vidlice upside-down. Verze RR má navíc spojku eliminující brždění motoru při podřazení, plně programovatelnou řídící jednotku, jinak odstupňovanou převodovku, jiný klikový hřídel, či lehčí kované písty. Za perličku lze pak považovat stopky k měření času na okruhu nebo indikaci správného momentu řazení. V nabídce budou i jednotlivé tovární kity, které udělají z Vašeho stroje zcela určitě ještě větší závodní střelu, ale zcela jistě to nebude zadarmo. Nová NINJA je v nabídce za 315 000 Kč a ve verzi RR za 329 000 Kč.

Pro příznivce cruiserů i letos Kawasaki nezůstala pozadu a představila velkoobjemový křižník silnic. Použila přitom motor z VN1500 Mean Streak, který je však náležitě překopán. Zvýšen zdvih, rozvod směsi SOHC se čtyřmi ventily na válec,modifikovaná převodovka. Samozřejmě nechybí u tohoto objemu elektronické vstřikování paliva, či pohon přes kloubovým hřídel. Celkově vzato zcela určitě další z řady dnes již poměrně slušně zastoupených motocyklů s přívlastkem mega. Velké množství chromu, vytříbená technika, klasické proporce a v neposlední řadě komfort a pohodlí, to jsou jistě parametry, které jistě přesvědčí nejednoho příznivce tohoto žánru. VN 1600 může být Vaše za 399 000 Kč.